دانلود مقالات
مقاله ساختار برگها

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله ساختار برگها دارای 27 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله ساختار برگها کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله ساختار برگها،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله ساختار برگها :

ساختار برگها

گیاهان سبز و تعداد کمی از گونه های باکتریها تنها موجوداتی هستند که می توانند از نور خورشید به عنوان منبع انرژی ، استفاده کنند . سایر ساکنان کر زمین مصرف کنند محصولات گیاهان سبز به شمار می روند . گیاهان دانه دار، برگها ، اندام اصلی تولید هستند. کلروپلاستهای یاخته های برگ انرژی نور را به دام می اندازند و در فرآیندی به نام فتوسنتز ، نور را به انرژی شیمیایی تبدیل می کنند .

برگها برای جذب انرزی ودی اکسید کربنی که برای فتوسنتز نیاز دارند سطح وسیعی پیدا کرده اند. به طور کلی برگها قطر بسیار کمی دارند . بنابراین هیچ یک از یاخته های تشکیل دهند برگ نمی تواند در فاصل بسیار دوری از سطح آن قرار داشته باشد . این ساختار ب این که جذب نور را آسان می کند، موجب می شود که گیاه به سرعت آب از دست بدهد. زیرا هر مجرایی که به دی اکسید کربن اجازه ورود بدهد ، می تواند به آب اجازه تبخیر دهد. بنابراین برکها مهمترین عامل ازدست رفتن آب گیاه هستند. تبخیر موجب خنک شدن برگها می

شود، همان طور که عرق کردن موجب خنک شدن بدن انسان می شود . با این حال تعرق بیش از حد ، گیاه را در خطر جدی خشک شدن قرار می دهد. به همین دلیل ساختار تشریحی برگ به گونه ای است که توازنی بین جذب نور و دی اکسید کربن از یک سو و ذخیره سازی آب از سوی دیگر برقرار می شود. ویژگی های صرفه جویی آب در ساختار تشریحی برگ، بویژه در برگ گیاهان مناطق گرم و خشک مانند صخره های سنگی و بیابانها که در آنها از دسن رفتن آب خطر بزرگی برای حیات گیاه محسوب می شود، بارزتر مشاهده می شود.

اجزای برگ
برگهای دولپه ایها، اغلب با برگهای تک لپه ایها تفاوت دارند . برگ گیاهان دولپه ای از دو قسمت تشکیل شده است : پهنک و دمبرگ . دمبرگ غالباً باریک است در حالی که پهنک ، پهن و نازک است . رگبرگها که از آوندهای چوبی و آبکش تشکیل شده اند ، معمولاً از طریق دمبرگ وارد برگ می شوند ، و به صورت شبکه ای در تمام پهنک نفوذ می کنند . این رگبرگها علاوه بر اینکه وظیف استحکام بخشیدن به بافت نرمتر پهنک را دارند ، آب و نمکهای معدنی را به برگ می رسانند و مواد غذایی ساخته شده را از برگ به خارج حمل می کنند .

دُمبرگ
دمبرگ به چند روش موجب افزایش بازد فتوسنتزی برگ می شود. دمبرگ موجب دور شدن برگ از ساقه می شود و به این ترتیب مقدار سایه ای را که برگها روی یکدیگر می اندازند تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین برگها را برای پاسخ دادن به جریان هوا مناسب می سازد . این عمل بسیار مهم است ، زیرا لایه ای از هوای ساکن بنام لای پیرامونی در سطح برگ تشکیل می شود. طی فرآیند فتوسنتز این لای پیرامونی به سرعت دی اکسید کربن خود را از دست می دهد. حرکات برگ موجب جابجایی بیشتر هوا می شود و در نتیجه هوای تازه که میزان دی اکسید کربن آن بیشتر است ، در دسترس برگ قرار می گیرد. حرکات برگ موجب خنک شدن برگ نیز می شود.

دمبرگهای گیاهان بسیار متفاوتند. دمبرگ ممکن است بلند یا کوتاه ، استوانه ای یا پهن باشد و اغلب به قاعد برگ چسبیده است . ولی در برخی از گیاهان مانند کرچک از پایین به قسمت وسط پهنک می چسبد . این نوع برگ، سپری نامیده می شود . برخی از برگها فاقد دمبرگند و مستقیماً به ساقه چسبیده اند ، چنین برگهایی را بی دمبرگ می گویند.
بعضی از برگها در قاعد دمبرگ نوعی ضمایم ساختاری دارند که گوشوارک نامیده می شود. گوشوارکها گاهی در گیاهانی مانند نخود فرنگی شکلی پهنک مانند دارند و می توانند عمل فتوسنتز انجام دهند .

برگ تک لپه ایهایی مانند گیاهان علفی دمبرگ ندارند و به جای آن برگ از دو قسمت تشکیل شده که عبارتند از نیام و پهنک . پهنک غالباً نازک و پهن است و نیام معمولاً سبز و شاید تقریباً به اندازه خود پهنک طول داشته باشد و مانند غلافی ساقه را بپوشاند . نیام در بسیاری از گونه ها مانند ذرت ، حداقل تا یک میانگر کامل امتداد یافته است . اگر محل اتصال بین پهنک و نیام را به دقت مورد مطالعه قرار دهیم ، قطع نازکی از یک بافت بسیار ظریف که از نیام بالا آمده و ساقه را پوشانده است ، می بینیم . این ساختار زبانک نامیده می شود زبانک گاهی موجب می شود که آب . مواد زاید نتوانند به فضای بین نیام و ساقه نفوذ کنند . در برخی گونه ها که جو مثال خوبی از آنهاست ، پای پهنک در محل اتصال به نیام با دو زایده که بی شباهت به لال گوش نیستند ، به ساقه چسبیده است . این زایده را گوشک می گویند. دربرخی ازگیاهان هم زبانک و هم گوشک وجود دارد.

پهنک
در بیشتر برگها فرآیند فتوسنتز در پهنک انجام می گیرد. سطح پهن و تخت آن بیشترین سطح را برای جذب نور و دی اکسید کربن فراهم می کند، یاخته های داخلی آن نیز نزدیک به سطح قرار گرفته اند . بنابراین دی اکسید کربن با پیمودن مسیر کوتاهی در اختیار بافت فتوسنتز کننده قرار می گیرد.

شکل پهنک برگها بسیار متفاوت است و از این تفاوتها می توان در رده بندی گیاهان استفاده کرد. به همین دلیل واژه های تخصصی بسیاری برای توصیف ، نوک ، قاعده و حاشی برگها ساخته شده است. مثلاً حاشی برگها می تواند صاف و یا دندانه دار یا کنگره ای باشد. در برخی از برگها چنان کنگره های عمیقی به وجود می آید که پهنک به صورت واحدهای برگی جداگانه ای که برگچه نامیده می شوند، در می آید . این نوع برگ ، برگ مرکب نامیده می شود. در حالی که برگهای دیگری که دارای یک پهنک هستند برگهای ساده نام دارند. برگچه های یک برگ مرکب ممکن است خود به برگچه های کوچکتری تقسیم شوند، در این صورت برگ دو ترکیبی نام می گیرد و اگر این برگچه های فرعی نیز به نوبه خود تقسیم شوند به آن برگ سه ترکیبی می گویند.

تقسیم پهنک برگ به برگچه های کوچک برای گیاه منافعی در بردارد فضای بین برگچه ها موجب می شود که هوا بهتر در سطح برگ جریان پیدا کند و این مسأله ضمن کمک به خنک کردن برگ موجب جذب بهتر دی اکسید کربن و کاهش میزان تبخیر می شود . با این حال ، وجود این نوع برگ باید برای گیاه زیانهایی نیز در بر داشته باشد. زیرا گیاهانی دارند که هم برگهای ساده و هم برگهای مرکب دارند و احتمالاً توازن بین امتیازها و معایب در شرایط محیطی مختلف متفاوت است.

برگچه ها شبیه برگهای کوچک به نظر می رسند ، پس با این چگونه می توانیم یک برگ مرکب را از شاخه ای که برگهای ساده دارد تشخیص دهیم؟ برای این تشخیص باید دنبال جوانه های کنار برگی بگردیم . این جوانه ها تنها در کنار برگها مشاهده می شوند و در کنار برگچه ها وجود ندارند.
برگهای مرکب ممکن است از نوع شانه ای و یا پنجه ای باشند . در آرایش شانه ای برگها دور بخش امتداد یافته ای از دمبرگ که راشی ، نامیده می شود، قرار می گیرند . درست مانند دندانه های یک شانه و به همین دلیل هم شانه ای نام گرفته اند. نمونه ای از این نوع برگ در نخود فرنگی و گل سرخ یافت می شود . اگر هم برگچه ها از یک نقطه منشأ بگیرند ، برگ پنجه ای را به وجود می آورند . آرایش شانه ای را در موچسب وحشی می توان مشاهده کرد.

رگبندی
آرایش رگبرگها نیز در برگها متفاوت است. در تک لپه ایها و دولپه ایها دو نوع رگبندی متفاوت مشاهده می شود. اکثر تک لپه ایها رگبندی موازی دارند. در این نوع رگبندی طول اکثر رگبرگها تقریباً با هم برابر است و رگبرگها در طول برگ موازی با هم قرار گرفته اند . رگبرگهای برگ ممکن است از یک یا تعداد کمی رگبرگ اصلی منشعب شوند و یا ممکن است مستقیماً از ساقه وارد برگ شوند. رگبرگهای بزرگ ممکن است به نوبه ی خود منشعب شوند و رگبرگهای ظریفی ایجاد کنند که موجب اتصال رگبرگهای بزرگ به یکدیگر شود. برعکس در بیشتر برگهای گیاهان دولپه ای رگبندی پنجه ای مشاهده می شود. در این سیستم یک یا چند رگبرگ بزرگ وارد برگ می شوند مکرراً منشعب می شوند و شبکه ای تشکیل می دهند

که در آن انداز رگبرگها متفاوت است . انتهای کوچکترین رگبرگها ممکن است آزاد باشد . با این تفاوتها اغلب می توان تک لپه ایها و دولپه ایها را براساس سیستم رگبندی برگهایشان از یکدیگر تشخیص داد . با این حال این تشخیص می تواند گاهی اشتباه باشد، زیرا گاهی در گیاهان تک لپه ایها رگبندی پنجه ای مشاهده می شود و در مقابل در گیاهان دولپه ای نیز گاهی رگبندی موازی دیده می شود.

تشریح برگ

همان طور که شکل برگ به کارایی فتوسنتزی آن کمک می کند ، ویژگی های تشریحی آن نیز به فرآیند فتوسنتز کمک می کند. برگها از مریستم انتهایی گیاه منشأ می گیرند و مانند ساق اولیه ، برگها نیز از سه بافت نخستین به ترتیب زیر تشکیل شده اند : رو پوست که اطراف برگ را احاطه کرده است و موجب نگهداری بافت زمینه ای که بافت آوندی در آن قرار گرفته است ، می شود .

روپوست شامل یک لایه یاخته است که سطح برگ را می پوشاند و موجب حفاظت از برگ در برابر خشکی و صدمات مکانیکی می شود. همچنین چهارچوبی برای استقرار بافتهای ظریف فتوسنتزی برگ به شمار می رود. بافت زمینه ای برگ یا میانبرگ شامل یاخته های پارانشیمی است که کلروپلاست دارند و فرآیند فتوسنتز را انجام می دهند . رگبرگها دارای عناصری از آوندهای چوبی و آبکشی هستند که آب ، مواد معدنی و مواد غذایی را جابه جا می کنند . بافت هادی در برگ دارای یاخته های فیبری و کلانشیمی است . این یاخته ها در رگبرگ های بزرگ اصلی و میانی دیده می شوند. به این ترتیب آوندها موجب استحکام پهنک می شوند و آن را گسترده نگه می دارند . در اینجا نحو عمل آوندها را می توان به پره های یک چتر تشبیه کرد . دمبرگ ساختار ویژه ای دارد که آن را برای حمایت از برگ ، هدایت مواد غذایی و املاح معدنی توانا می سازد. این ساختار ویژه همچنین به جدا شدن برگهای آسیب دیده در فصل رشد و یا جدا شدن برگهای زرد شده از گیاه، در پایان فصل رشد، کمک می کند.

روپوست
روپوست سطح برگ را می پوشاند و با سطح ساقه ای که برگ روی آن قرار گرفته ، یکپارچه است . روپوست در بیشتر برگها ، یک لایه تک یاخته ای متشکل از یاخته های معمولی روپوستی ، یاخته های نگهبان روزنه و کرکهاست . یاخته های عادی روپوست بسته به گونه ای که در آن یافت می شوند، شکلهای مختلفی دارند و ممکن است منظم ، به شکل آجر ، و یا نامنظم باشند. این یاخته ها کاملاً به یکدیگر می چسبند و لایه محکمی تشکیل می دهند که در برابر پارگی مقاومت می کند . دیوار خارجی سلولهای روپوست ضخیم و موجب افزایش مقاومت لای روپوست می شود . یاخته های روپوست یک لای به نام کوتیکل را که از جنس مواد مومی است ترشح می کنند ، که سطح برگ را می پوشاند و از تبخیر آب از

داخل به خارج و ورود دی اکسید کربن به برگ جلوگیری می کند . از آنجا که کوتیکول مانع تبادلات گازی گیاه می شود ، منافذی به نام روزنه در روپوست به وجود می آید که به دی اکسید کربن اجازه ورود می دهد. روزنه ها در تمام سطح برگ پراکنده اند . در هر سانتیمتر مربع از سطح برگ ممکن است صدها ، تا هزاران روزنه وجود داشته باشد. معمولاً تعداد روزنه ها در سطح زیرین برگ بیشتر از سطح بالایی آن است و این پدیده احتمالاً موجب کاهش تبخیر از گیاه می شود. زیرا سطح زیرین برگ معمولاً خنک تر از سطح بالایی است . روزنه

ساختار پیچیده ای متشکل از دو یاخت نگهبان دارد که روزنی در میان آنها قرار گرفته است . یاخته های نگهبان بر طبق شرایط محیطی موجب باز و بسته شدن روزنه می شوند ، از برگها در برابر از دست دادن آب محافظت می کنند و فقط هنگامی که برگها برای فتوسنتز نیاز به دی اکسید کربن ، و یا برای خنک شدن نیاز به تعرق داشته باشند ، آن گاه روزنه ها باز می شوند و به آب اجازه تبخیر می دهند .

غیر از چند گیاه آبزی سایر نهاندانگان و بازدانگان روزنه دارند . روزنه های فعال در هپاتیکها و خزه ها ، دم اسبیان ، پنجه گرگیان ، سرخسها و سیکادها یافت می شوند . در نهاندانگان روزنه ها علاوه بر برگ ها بر روی ساقه ها ، گلبرگها ، پرچمها و مادگیها نیز دیده می شود . جلبکها که بزرگترین گروه گیاهان سبز هستند روزنه ندارند . ساختار روزنه دربسیاری از گیاهان مشابه است .

یاخته های نگهبان روزنه از بیرون به شکل یاخته های دو تایی دیده می شوند ، شکل آنها هلالی و یا نیم دایره ای است .
یاخته های نگهبان روزنه کلروپلاست دارند ، در حالی که یاخته های عادی روپوست کلروپلاست ندارند و عمر پروتوپلاستهای هر دو نوع یاخته طولانی است . سطح خارجی کلی یاخته های روپوستی ، از جمله یاخته های نگهبان روزنه را یک لای کوتیکولی ، مانند لای کوتیکول یاخته های روپوستی ساقه پوشانده است. این لایه در محدود کردن حرکت بخار آب و گازها بسیار موثر است . معمولاً کوتیکول در قسمت بالای برگ که دمای آن بیشتر است ، ضخیمتر می شود.

انواع مختلفی کرک روی پوست برگها تشکیل می شود که شبیه به کرکهای روپوست ساقه هستند . کرکها ممکن تک یاخته ای یا چند یاخته ای ساده یا منشعب ، پولک مانند ، و یا غده ای باشند . کرکهای تک یاخته ای ساده ترین انواع کرک محسوب می شوند و ممکن است ساده یا منشعب باشند ، کرکهای چند یاخته ای ممکن است از یک ردیف یاخته به وجود آیند و منشعب باشند . کرکهای ترشحی یک یاخته منفرد بزرگ و یا گروهی یاخته دارند و بعضی از آنها روغنهای اتری ترشح می کنند که غالباً موجب چسبناک شدن برگها و ساقه های جوان می شود .

میانبرگ
بافت فتوسنتز کنند برگ که بین روپوست زیرین و بالایی برگ آن قرار دارد ، میانبرگ نامیده می شود . این بافت پارانشیمی است و رگبرگهای فراوانی دارد. یاخته های میانبرگ کلروپلاست دارند . در برخی از گونه ها یاخته های میانبرگ تمایز می یابند . دو نوع یاخته به وجود می آورند که پارانشیم نرده ای و پارانشیم حفره ای نامیده می شوند . پارانشیم نرده ای درست زیر روپوست بالایی برگ قرار می گیرد و ممکن است از یک یا چند لای یاخته ای تشکیل شده باشد . ط.ل این یاخته ها بیشتر از عرض آنهاست و محور طولی انها عمود بر سطح بالایی برگ قرار گرفته است. پارانشیم حفره ای در حد فاصل بین پارانشیم نرده ای و روپوست زیرین برگ قرار گرفته است.
یاخته های پارانشیم حفره ای شکل منظمی ندارند و آرایش آنها تصادفی است. یاخته های میانبرگ دیواره هایی نازک و مرطوب دارند که موجب می شود دی اکسید کربن بتواند با سرعت به داخل یاخته ها نفوذ کند.

فضاهای بین یاخته ای در پارانشیم حفره ای بیشتر از پارانشیم نردبانی است . از آنجا که فضاهایی بین یاخته ای در میانبرگ به هم مرتبطند. و بسیاری از یاخته های تولید کنند غذا به راحتی دی اکسید کربن و اکسیزن دسترسی دارند . هت آسان شدن تبادلات گازی ، در زیر روزنه ها فضاهای خالی و بزرگی وجود دارد که اتاق زیر روزنه نامیده می شوند.
برگهای برخی از گیاهان بویژه گیاهانی که در زیستگاههای خشک زندگی می کنند ساختار تشریحی خاصی را نشان می دهند. مثلاً یاخته های میانبرگ آنها به صورت فشرده ای به یکدیگر چسبیده اند و تفاوتی بین پارانشیم حفره ای و نرده ای آنها مشاهده نمی شود. در این گیاهان لای کوتیکول بسیار ضخیم است و روزنه ها در مکانهای فرور رفته ای قرار گرفته اند . تصور می رود که هم این تغییرات موجب کاهش تعرق در گیاه می شود.


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید
چهارشنبه بیست و یکم 4 1396
(0) نظر
برچسب ها :
تحقیق پروژه استاتیک 20ص

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این پروژه فقط به صورت فایل (با پسوند) zip ارائه میگردد
تعداد صفحات فایل : 16

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 16 صفحه

مطلوبست رسم دیاگرام لنگرخمشی و نیروی برشی سیستم های نشان داده شده : (1-1) ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ (1-2) (1-3) ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ (1-4) (1-5) ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ (1-6) (1-7) ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ (1-8) (1-9) ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ (1-10) 2)یک کامیون به وزن روی یک کلک قرار دارد .
فرض کنید هر یک از چرخهای جلو وزن کامیون و هر یک از چرخهای عقب وزن کامیون را حمل می کنند .
این کلک دارای دو تیر طولی می باشد که به فاصله متر از یکدیگر قرار دارند و هر یک نصف وزن کامیون را تحمل می کنند .
این دو تیر طولی خود در روی دو دسته چوب به هم بسته شده که شناوری کلک را تامین می کنند تکیه دارند .
اگر فرض کنیم که نیروهای عکس العمل تکیه گاهی به صورت گسترده یکنواخت در روی سطح تماس وارد شوند .
مطلوبست رسم دیاگرام لنگر خمشی و نیروی برشی برای هر یک از تیرها .
3)تنش های موجود بر روی یک المانی از سطح مطابق شکل زیر می باشد مطلوبست : الف-تنش های اصلی و صفحات اصلی و نمایش تنش ها بر روی المان سطح ب-تنش برشی حداکثروضخامت مربوطه و تنش های قائم همراه با آن و نمایش تنش ها بر روی سطح المان ج-تنش های قائم و برشی بر روی صفحه ای که با افق زاویه می سازد .
د-نتایج بدست آورده از طریق محاسبه بر روی مومبر تشریح گردد .
الف) ب) ج) د) 4)حالتهای الف ، ب ، ج ، د سوال 3 را برای المانهای سطح شکلهای زیر محاسبه کنید .
الف) تنشهای قائم‌همراه‌برش ماکزیمم:


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید
چهارشنبه بیست و یکم 4 1396
(0) نظر
برچسب ها :
بررسی عربی در مورد طلاق

برای دریافت اینجا کلیک کنید

بررسی عربی در مورد طلاق دارای 25 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی عربی در مورد طلاق کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی بررسی عربی در مورد طلاق،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن بررسی عربی در مورد طلاق :

تحقیق عربی در مورد طلاق

فصل اول: طلاق

طلاق از نظر لغوی

طلاق از نظر اصطلاحی و شرعی

طلاق از نظر حقوقی

فصل دوم: ارکان و شرایط طلاق

شرایط طلاق (مطلق)

بلوغ

عقل

اختیار

قصد

اقسام طلاق

طلاق بدعی

طلاق غیر امامی

اقسام طلاق سنی

طلاق بائن

طلاق رجعی

طلاق عدی

فصل اول- معانی طلاق

طلاق از نظر لغت

منجد الطلاب کلمه طلاق را این گونه معنا می کند

الطلق- الطلق- الطلق- الطلق- الطلق- الطلق[1] آزاد، یله، رها

طلق الشی فلاناً آن چیز را مفلانی داد

طلق املرئه زوجها شوهر زن خود را طلاق داد

طلقت المرئه من زوجها از شوهر خود طلاق گرفت

اطلق المرئه زن را طلاق داد

طلق قومه از قبیله خود جداشد، با آنها متارکه کرد

طالق جمع طلق- طالفع جع طوالق زن یا دختر طلاق گرفته

به نقل از کتاب معجم مفردات الفاظ القرآن

اصل الطلاق التخلیه من الوثاق یقال اطلقت البعیر من عقاله و طلقته و هو طالق او اطلقت اناقه هی ای حللت عقالها فارسلتها[2]

ریشه طلاق رهایی از بند را گویند همانطور که گفته شد شتر را از بند رها کردم و او رفت یعنی بند او را باز کردم و او را فرستادم.

طلق بلاقید و منه استعیر طلقت المراه نحو خلیتها فهی طالق مخلاه عن حباله النکاح.

طلق، هرچیز بدون قید را گویند و از این استعاره استفاده شده و گفته شده زن را رها کرد، پس او رهاست، یعنی از قید و بند نکاح رهاست.

قیل للحلال ای مطلق لاخطر علیه. یعنی برای کلمه حلال آنرا بکار برده اند یعنی مطلقی که بدون هیچ قید و مانعی است.

المطلق فی الاحکام ما لا یقع منه استثناه. مطلق در احکام آن چیزی را گویند که در آن استناد نباشد یعنی بدون هیچ قید و مانعی است.[3]

طلق یده و اطلقها عباده عن الجود دستش باز است یعنی او شخص باسخاوتی است.[4]

قاموس قرآن طلاق را بدیگونه معنا می کند.[5]

طلاق جدائی

طلاق به معنی تطلیق مثل کلام و سلام بمعنی تکلیم تسلیم.[6]

انطلاق رفتن

فانطلقا حتی اذا رکبا فی السفینه حزقها. (کهف- 71)

رفتند تا چون به کشتی سوار شدند آنرا سوراخ کردند.

انطلاق گشاده روئی- روانی زبان

و یضیق صدری و لا ینطلق لسانی. (شعراء 13)

سینه ام تنگی می کند و زبانم روان نیست.

در مجمع فرموده: طلاق باز کردن عقد نکاح است از جانب زوج بعلتی و اصل آن از انطلاق (رفتن و کنار شدن) می باشد.[7]

بعضی آنرا اسمی برای اطلاق ازاله قید دانسته اند،[8] مانند اطلقت الاسیر، یعنی اسیر از بند آزاد شد.[9]

بعضی طلاق را اسم مصدر از طلق- یطلق- تطلیقا و تطلیقه از باب تفعیل دانستند.[10]

طلق الوجه و طلیق الوجه اذا لم یکن کالحا گشاده روست.

طلق السلیم خلاه الوجع از درد آزاد است.[11]

در مجمع البحرین چنین می گوید: در حدیث آمده است.

خیر الخیل الاقرح طلق الید الیمنی الطلق بضم الطاء واللام، ذا لم یکن فی احد قوائمه تحجیل.[12]


[1] - الطلیف= الاسیر= یطلق عنه اساره، عتاب العین، ج 5 ص 102.

[2] - کتاب العین، ج 5 ص 101.

[3] - مطلق چیزی است که صاحبش در جمیع تصرفاتش متمکن است در حدیث آمده کل شیء لک مطلق حتی یرد فیه نهی، هر چیزی برای تو حلال است تا آنکه تو از آن نهی شوی (مجمع البحرین ج الربع الثالث ص 5).

[4] - معجم مفردات الفاظ قرآن در اغب اصفهانی، ص 316.

[5] - زبده البیان فی احکام القرآن ص 600

کنزالعرفان فی فقه القرآن ص 249

مجمع البحرین ج الربع الثالث ص 56.

[6] - قاموس قرآن، ج 4، ص 232.

[7] - قاموس قرآن، ج 4، ص 231.

[8] - کنز العرفان فی فقه القرآن، 249.

[9] - مجمع البحرین ج الربع الثالث ص 58.

[10] - پاورقی شرح لمعه، ج 6 ص 11 پاورقی سید محمد کلانتر.

[11] - معجم مفردات الفاظ قرآن ص 316.

[12] - معجم البحرین ج الربع الثالث ص 58 اقرب الموارد ج 1 ص 713.


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید
چهارشنبه بیست و یکم 4 1396
(0) نظر
برچسب ها :
مقاله رابطه مغز و زبان

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله رابطه مغز و زبان دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله رابطه مغز و زبان کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله رابطه مغز و زبان،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله رابطه مغز و زبان :

مقدمه

یکی از ارکان هوش بشری، زبان است. زبان نقش مهمی در تحلیل وقایع، حلّ مسأله و;

ایفا میکند. بعضی از دانشمندان معتقدند که تحول زبان، تفکّر انسانی را امکانپذیرساخته است (لوینسون2 و همکاران، .(2002 بیش از هر چیزی زبان به انسانها اجازه میدهد در مورد

1- positron emission tomoyraphy
2- Levinson, S. C.

137

تفکّر، ادراک و احساسشان با یکدیگر صحبت کنند. این سؤال که چطور کودکان یاد میگیرند به زبان مادری شان صحبت کنند توجه بسیاری از روانشناسان را به خود جلب نموده است.

کودکان در حدود یک سالگی زبان باز میکنند. آنها در این سنّ با مفهوم بسیاری از چیزها مانند اعضای خانواده، حیوانهای دستآمـوز، غـذاها، اسـباب بـازی و انـدامهـای بـدن آشـنا میشوند، و میکوشند بین این مفاهیم و واژههایی که بزرگسالان به کار میبرند ارتباط برقـرار کنند. از این مرحله به بعد واژگان کودک به صورت کم و بیش انفجاری افزایش مییابد. خزانه واژگان کودک که در یک و نیم سالگی فقط 25 واژه است در 6 سالگی به 1500 واژه میرسد.

این افزایش باورنکردنی واژگان مستلزم آن است که کودک هر روز در حدود 10 واژه تازه یاد بگیرد. گویی کودک برای فراگیری واژههای تازه کـوک شـده اسـت (لوینـسون، .(2001 ایـن زنجیره رشد زبانی به میزان چشمگیری در مورد همه کودکان یکسان است. روانشناسان درباره چگونگی فراگیری زبان سه نظریه اصلی مطرح نمـودهانـد. نظریـه یـادگیری، نظریـه تعـاملات اجتماعی و نظریه فطری.

نظریه یادگیری: براساس نظر نظریـهپـردازان یـادگیری اصـل دخیـل در فراگیـری و تغییـر بسیاری از رفتارها از جمله زبان، تقلید از الگو و عامل تقویت است. در نظریه یادگیری بیـشتر به تبیین رفتار (تولید گفتار) پرداخته میشود تا چرایی رفتار و یا عوامـل زیربنـایی مربـوط بـه درک زبان. به همین دلیل در این دیدگاه اعتقاد بر این است که والدین به کودک در برابر تولید آواهایی که شبیه کلمهها هستند، پاداش میدهند. به همین ترتیب کودکان تقویت میشوند طبق قواعد دستور زبان سخن بگویند. هر چند نمیتوان منکر نقش تقلید در یادگیری واژههـا شـد، نمیتوان آن را تنها شیوه یادگیری تولید و فهم زبان در کودکان دانست. زیرا کودکان خردسـال پیوسته جملههایی میسازند که هرگز چنین جملهای را از بزرگسالان نشنیدهاند.

نظریه فطری: بخشی از دانش زبانی ما فطری است و به همین دلیل کودک در خانواده خود

میتواند زبان یاد بگیرد، ولی حیوانهای دستآموز خانگی نمیتواننـد؛ امـا در مـورد میـزان و ماهیت این دانش فطری اختلاف نظر وجـود دارد. ایـن دسـته از روانشناسـان زبـان معتقدنـد کودکان خردسال دستور زبان را یاد نمیگیرند، بلکه آنان از کلمهها و جملههـایی که میشـنوند،

138

به نحوی قواعد پیچیده را استنباط و انتزاع میکنند. نوام چامسکی(1972) 1 یکی از رهبران این نظریه، معتقد است در انسان سازوکار مغزی ذاتیای وجود دارد که به فراگیری زبان اختصاص دارد. فطری بودن سازوکار زبان از آنجا ناشی میشود که روند تولید آوا در همه کودکان دارای نظم یکسان است.

به نظر میرسد همه کودکان صرف نظر از نوع فرهنگ و زبان خود، ازلحـاظ رشـد زبـانی مراحل همانندی را طی میکنند (جنتنر2، .(2004 در پژوهشی گروهی از پژوهشگران (کرینـا3،
(1998 به بررسی کودکان ناشنوایی پرداختند که والدین آنها از شنوایی طبیعی برخوردار بودند

.این کودکان هیچ آموزشی در زمینه لب خوانی دریافت نکرده بودند، با این وصف شـروع بـه استفاده از علایم ساختگی کردند. روش آنها در آغاز نوعی لال بازی بود ولـی بـه تـدریج بـه ویژگیهای یک زبان آراسته شد. برای مثال، این زبان هم در سـطح واژکهـا و هـم در سـطح نحوی، از علایم خاصی سازمان یافته بود. در واقع این کودکان ناشنوا زبانی برای خود سـاخته بودند، و از لحاظ رشد زبانی همان مراحلی را گذرانده بودند که کودکـان بهنجـار شـنوا طـی می کنند. این یافتهها تأییدی است بر این که دانش فطری زبانی ما از غنا و جزییات برخـوردار است.

دوره حساس:4 یادگیری زبان نیز همانند سایر رفتارهای فطری، دورههـای حـساس خـاص خود را دارد. تقریباً بزرگسالان همه چیز را آسانتر از کودکـان یـاد مـیگیرنـد، زیـرا دسـتگاه شناختی کودک به اندازه بزرگسالان برای یادگیری امور و اطّلاعـات پیچیـده، ظرفیـت لازم را ندارد. اما یک استثناء در این مورد وجود دارد و آن یادگیری زبان است. کودکان بهتـر از افـراد


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید
چهارشنبه بیست و یکم 4 1396
(0) نظر
برچسب ها :
بررسی کتاب اقسام جوهر

برای دریافت اینجا کلیک کنید

بررسی کتاب اقسام جوهر دارای 103 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی کتاب اقسام جوهر کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

اقسام جوهر
ملاهادی سبزواری در اقسام جوهر می نویسد :
وجوهر کان محل جوهر هیولی اوحل به من صور
و جوهر لیس بذاک و بذا ان فسهمار کب جسما اخذا
و دونه نفس اذا تعلق جسما و الا عقل المفارق
علامه طباطبائی نیز در اقسام جوهر می نویسد :
قسموا الجوهر – تقسیما اولیا – الی خمسه اقسام الماده و الصوره و الجسم و النفس و العقل و مستند هذا التقسیم فی الحقیقه استقراء ما قام علی وجوده البرهان من الجواهر
ابن سینا در تعلیل اینکه چرا تعداد اقسام جوهر منحصر در پنج قسم است می نویسد :
ان کل جوهر فاما ان یکون جسماً و اما ان یکون غیر جسم کان غیر جسم فاما ان یکون جزء جسم و راما ان لایکون جز جسم بل یکون مفارقا الاجسام بالجمه فان کان جزء جسم فاما ان یکون صورته و اما ان یکون مادته و ان کان مفارقاً لیس جزء فاما ان تکون لها علاقه تصرف ما فی الاجسام بالتحریک و یسقی نفساً اویکون متبرئاً عن المواد من کل جهته وسیمی عقلاً
علامه طباطبائی در تعریف هر یک از اقسام پنجگانه جوهر می نویسد
فالعقل هو الجوهر العجزد عن الماده ذاتاً‌و فعلاً و النفس هی (( الجوهر العجرد عن الماده ذاتاً المتعلق بها فعلاً و الماره هی الجوهر الحمال للقوه و الصوره الجمسیمه هی الجوهر المفید لفعلیه الماده من حیث الا متدادات الثلاثه و الجسم هو الجوهر الممتد فی جهات الثلاث
تعریف عرض
عرض ماهینی است که اگر در خارج موجود شود وجودش در موضوعی است که بی نیاز از آن می باشد مانند سفیدی سیاهی شجاعت دوری و نزدیکی هر یک از این امور به گونه ای هستند که اگر درخارج تحقق یابند به صورت حلول در موجود دیگری تحقق یابند مثلاً تا جسمی نباشد که سفیدی بر آ‌ن عارض گردد هرگز سفیدی وجود نخواهد یافت .
صدرالدین شیرازی در تعریف عرض می نویسد .
العرض هوالموجود فی شی غیر متقوم به لاکجزء منه ولایصح قوامه دون ماهوفیه فهذه قیودار بعه فقولنا فی شی لاستماله وجود عرض واحد فی شیئین او مازاد علیهما .
تعداد اعراض
مشهرو از فلاسفه تعداد اعراض را 9 عرض دانسته اند که عبارتند از 1 – کم 2 کیف 3 – این 4 – متی 5 – وضع 6 – جده 7 – اضافه 8 – ان یفعل 9 – ان ینفعل
ملاهادی سبزواری در تعریف و تعداد عرض می نویسد :
الغریده الثانیه فی رسم العرض و ذکر اقسامه
العرض ما کونه فی نفسه الکون فی موضوعه لانفسه
کم و کیف وضع این له متی فعل مضاف و انفعال ثبتا
کم و اقسام آن
کم یا چند عرضی است که در انواع آن تضاد نیست و در تعریف آن گفته اند کم عرضی است که ذاتا ً قبول تقسیم و همی می کند علامه طباطبائی در تعریف و اقسام آن می نویسد :
الکم عرض یقبل القسمه الوهمیه باذات و قد قسموه قسمه اولیه الی المتصل و المنفصل
کم بر دو قسم است که عبارتند از 1 – کم متصل و آن عبارتست از کمی که می شود در آن اجزائی فرض کرد که بین آن اجزاء حد مشتریک باشد امام خمینی درتعریف کم متصل می نویسد:
کم متصل کمی است که در آن بعد از قبول قسمت حد متشارک بین القسمتین حاصل می شود و حد مشترک آن چیزی است که نسبت آن به دوئ جزء یعنی به دو قسمت نسبت واحده است به این معنی که مثلاً اگر خطی را که یک متر است به دو نیم مترتقسیم نمائیم نقطه موهومی فرض می شود که اگر آنرا بدایت و اول این نیم متر قرار دهیم می توانیم همان را بدایت و اول آن نیم متر دیگر قرار دهیم البته این نقطه در خارج چیزی از خط نیست و الا لازم می آید آن هم کم باشد و باز این معنی در او حاصل می شود که لازم است هنگامی قسمت آن حد مشترک قرار دهیم چون کم است و هکذا الی غیر النهایه و اگر بگوئیم دیگر آن قابل قسمت نیست جزء لایتجری لازم می آید که آن هم باطل است و اگر آن نقطه موهوم را آخر این نیم متر قرار دهیم می توانیم آن را آخر نیم متر دیگر هم قرار دهیم .


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید
چهارشنبه بیست و یکم 4 1396
(0) نظر
برچسب ها :
پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap win

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap win دارای 46 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap win کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل می باشد و در فایل اصلی پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap win،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap win :

پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap win


پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap شامل 46 اسلاید (ویژه رشته های کامپیوتر و فناوری اطلاعات ) می باشد. در ادامه بخشی از متن این پاورپوینت و پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap win
فهرست آن را برای شما قرار داده ایم و در انتها نیز تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزییات آن را مشاهده نمایید و در صورت تمایل به داشتن این پاورپوینت ، اقدام به خرید آن نمایید.

.
مقدمه:

درابتدا Nmapرا فقط درسیستم عامل های لینوکس استفاده میکردند وبعد ها نسخه ی Nmap win درویندوز های xp,2000,NT استفاده می شود ونسخه ی Nmap - Zenmap GUI که در ویندوز 7 استفاده می شود .Nmap یک ابزار رایگان سورس باز است که به سرعت وبه طورموثرعملیات های پینگ,اسکن پورت , شناسایی سرویس , تشخیص آیپی و تشخیص سیستم عامل را انجام می دهد . Nmap می تواند تعداد زیادی ازماشین ها را در یک session اسکن کند و توسط بسیاری ازسیستم عامل ها شامل یونیکس , ویندوز و لینوکس ساپورت می شود .

.
پاورپوینت آموزش نرم افزار Nmap win
فهرست :

Nmap چیست؟
معرفی محیط نرم افزار
بخشScan
بخشConnect
بخشSYN Stealth
بخش Fin Stealth ,Xmas Tree ,Null Scan
بخش Ping Sweep
بخش UDP Scan
بخش IP Protocol Scan & ACK Scan
بخشWindow Scan
بخشList Scan & RCP Scan
بخشDiscover
بخشOptionsb
بخشTiming
بخش Timing
بخشFiles
بخشService
بخشWin32

.

عنوان: آموزش نرم افزار Nmap

فرمت: پاورپوینت

تعداد صفحات: 46 اسلاید

تصویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت:


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید
چهارشنبه بیست و یکم 4 1396
(0) نظر
برچسب ها :
پاورپوینت سدهای لاستیکی

برای دریافت اینجا کلیک کنید

توجه : این پروژه به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

پاورپوینت سدهای لاستیکی دارای 28 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت سدهای لاستیکی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید

دانلود پاورپوینت سدهای لاستیکی

توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه 

دانلود پاورپوینت سدهای لاستیکی

قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 12 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد

4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار داده نشده است


بخشی از متن پاورپوینت سدهای لاستیکی :

اسلاید 1 :

تاریخچه استفاده از سدهای لاستیکی :

lتکنولوژی نسبتاً جدیدی است

lفکر ساخت سد از مواد مصنوعی از جمله مواد لاستیکی از سال 1950 برای اولین بار توسط Norman imberston  رئیس دپارتمان مهندسی آب و نیرو در شهر لوس آنجلس مطرح و چندی بعد در سال 1958 اولین سد لاستیکی در این شهر توسط کمپانی لاستیک سازی بریجستون طرح و ارائه گردید.

l

lتخمین زده می شود که در حال حاضر بیش از 4000 سد لاستیکی در مناطق مختلف دنیا ساخته شده ودر حال بهره برداری است.

lاولین سد لاستیکی در کشور در استان مازندران در سال 1375 در حاشیه دریای مازندران بر روی رودخانه بابل بنام سد لاستیکی بابل توسط شرکت لاستیک سازی satujo ساخته شده است.

lهدف : جلوگیری از تداخل آب شور دریای مازندران

lارتفاع این سد در حدود10/3 و طول آن 60 متر و از نوع بادی می باشد

اسلاید 2 :

اهداف کلی از ساخت سدهای لاستیکی:

lذخیره موقت دبی پایه رودخانه ها برای تأمین آب کشاورزی

lافزایش سطح تراز آب در رودخانه و کاهش هزینه پمپاژ آب به اراضی کشاورزی در این رودخانه ها

lجداسازی آبهای آلوده یا شور از آب شیرین

lاستفاده از سدهای لاستیکی برای افزایش حجم ذخیره سدهای بزرگ

اسلاید 3 :

اهداف کلی از ساخت سدهای لاستیکی:

l

l

l

l

l

l

lاستفاده از تیوپهای لاستیکی به جای دریچه های فولادی

در سدها

l

l

l

l

lکاهش فرسایش در رودخانه های با شیب تند و زیاد

l

اسلاید 4 :

اهداف کلی از ساخت سدهای لاستیکی:

lبهبود شرایط زیست محیطی و بیولوژیکی و اکولوژیکی محدوده طرح

lاستفاده از سدهای لاستیکی به عنوان بندهای انحراف در تأمین آب کشاورزی

lاستفاده از بندهای لاستیکی برای بازیافت آب زهکشها در طرح های آبیاری

lپرورش میگو در نواحی ساحلی با استفاده از سدهای لاستیکی

lجداسازی آب شیرین رودخانه ها از آب شاخابهایی که از سازندهای شور عبور میکند

lکنترل سیلابها در رودخانه های مجاور در نواحی شهری

lتولید الکتریسیته توسط نیروگاههای آبی کوچک و بزرگ

lاستفاده از بندهای کوتاه لاستیکی در حوضچه های پرورش ماهی

lاستفاده از سدهای لاستیکی به عنوان بندهای تنظیمی و انحراف

l

اسلاید 5 :

اهداف کلی از ساخت سدهای لاستیکی:

lبالا آوردن سطح تراز آب رودخانه ها برای افزایش آبخور قایق ها و کشتی ها

اسلاید 6 :

اهداف کلی از ساخت سدهای لاستیکی:

lساماندهی رودخانه ها

lاجرای طرح های تغذیه مصنوعی با کمک سدهای لاستیکی

lاستفاده از سدهای لاستیکی در طرح های زیست محیطی و آبخیزداری

lکنترل رسوب رودخانه

اسلاید 7 :

مزایای سدهای لاستیکی:

lیکی از مسائل مهم در استفاده از لاستیک به جای مصالح دیگر سازگاری عملکرد آن با طبیعت است.

lهزینه اجرایی طرح های سد لاستیکی به مراتب ارزانتر از اجرای طرح با مصالح دیگر است.

lمدت زمان طراحی در چنین سیستمهایی نسبت به سایر سازه ها بسیار کم و اندک است

lمدت اجرای عملیات ساختمانی سازه های لاستیکی کوتاه و سریع است.

lپارامترهای مورد نیاز طراحی در این قبیل سازه ها کم و اندک و دسترسی به آنها با سهولت بیشتری ممکن است و حتی در پاره ای از مواقع قضاوت وحدس و تخمین مهندسی کفایت می کند.

lاین سازه های لاستیکی در کلیه شرایط آب و هوایی و در شرایطی که حتی پی ساختگاه  نامناسب باشد و امکان ساخت سازه های دیگر ممکن نگردد و یا مصالح دیگری در محل وجود ندارد قابل اجرا است.

lطرح و اجرای سدهای لاستیکی از هیچگونه پیچیدگی خاصی برخودار نیست.

lبعلت کمی هزینه استفاده از توان مالی مردم برای ساخت چنین سدهایی امکان پذیر است.

lسهولت بهره برداری و کاهش هزینه های بهره برداری و نگهداری از مزایای عمده این سازه هاست.

اسلاید 8 :

مزایای اقتصادی سدهای لاستیکی نسبت به موارد جایگزین :

l1. سدهای لاستیکی به فونداسیون پیچیده ای نیاز ندارند .
2 این سد ها می توانند تا دهانه ای به طول 100 متر اجرا شوند .
3 این سدها به حداقل حفاظت و نگهداری نیاز دارند . قسمت عمده تعمیرات مربوط به سیستمهای مکانیکی سد می باشد . تعمیر و نگهداری بدنه سد نیز شباهت بسیاری به تعمیر لاستیک اتومبیل دارد و در صورت سوراخ شدن بدنه سد آن را مانند لاستیک اتومبیل پنچر گیری می کنند .
4 انعطاف پذیری سد در مقابل زلزله .
5 نصب و ساختن بسیار سریع .

اسلاید 9 :

انواع سدهای لاستیکی:

lسدهای لاستیکی با باله

l

l

lسدهای لاستیکی بدون باله

l

l

lادامه

اسلاید 10 :

استفاده از هر کدام از انواع سدهای فوق به شرایط محیط ارتباط پیدا می کند، از جمله :

lوجود یا عدم وجود آب به مقدار و کیفیت مناسب در محل

lمشکل پایداری سد در هنگام ایستادگی کامل بر روی پی

lمدت زمان لازم برای پر و خالی نمودن تیوب سد در مقابله ی به هنگام ، با سیلاب رودخانه ها

lتکنولوژی ساخت لاستیک در کشور مصرف کننده

lهزینه های اجرایی طرح سدهای آبی یا بادی

lسهولت اجرای و بهره برداری در هر کدام از انواع سدهای فوق الذکر


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید
چهارشنبه بیست و یکم 4 1396
(0) نظر
برچسب ها :
مقاله خمس در مبانی فقه و آثار اجتماعی آن

برای دریافت اینجا کلیک کنید

مقاله خمس در مبانی فقه و آثار اجتماعی آن دارای 15 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله خمس در مبانی فقه و آثار اجتماعی آن کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله خمس در مبانی فقه و آثار اجتماعی آن،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله خمس در مبانی فقه و آثار اجتماعی آن :

مروری بر تاریخچه تصفیه آب

تصفیه آب برای مصرف بشر دارای سابقه‌ای بسیار طولانی و قدیمی است. بیکر Baker به منابعی اشاره می‌کند که بر طبق آن، تاریخ تصفیه آب به دو هزار سال پیش از میلاد می‌رسد.

تصفیه آب برای مصرف بشر دارای سابقه‌ای بسیار طولانی و قدیمی است. بیکر Baker به منابعی اشاره می‌کند که بر طبق آن، تاریخ تصفیه آب به دو هزار سال پیش از میلاد می‌رسد.

این مراحل تصفیه‌ای شامل جوشاندن و صاف کردن آب آشامیدنی می‌شده است. سیفون‌های فتیله‌ای که آب را از ظرفی به ظرف دیگر منتقل می‌نمایند، ناخالصی‌های معلق در فرایند را می‌گیرند. این عملیات در نقاشی‌های مصریان قرن 13 قبل از میلاد مسیح نشان داده شده است. در کتاب‌های رومیان و یونانیان نیز به این امر اشاره شده است. این حقیقت که عملیات تصفیه آب در اسناد پزشکی زمان‌های قدیم دیده می‌شود بیان‌گر آن است که بین پاکیزگی آب و سلامتی بشر ارتباطی مشاهده شده است. بقراط که پدر پزشکی جدید شمرده می‌شود می‌گوید: هرکس که می‌خواهد به نحوی شایسته در پزشکی به بررسی و تحقیق بپردازد باید آب مورد مصرف ساکنین یک ناحیه را مورد توجه قرار دهد زیرا آب در سلامت انسان‌ها بسیار نقش دارد.

وسائل اولیه تصفیه آب در منازل افراد مورد استفاده قرار می‌گرفت و تا حدود سده نخست میلادی هیچ نشانه‌ای دال بر وجود عملیات تصفیه‌ای بر روی آب مصرفی جامعه وجود نداشت. برخی از آبراه‌های رومیان به حوضچه‌هائی متصل می‌شد که در آنها عمل ته‌نشینی آب صورت می‌گرفت و مجهز به کانال آبگیر شنی بود. این آبراه‌ها دارای تعدادی شیر بودند که برای مصرف عمومی توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در شهر ونیز که بر روی جزیره‌ای بدون منبع آب شیرین قرار گرفته است، آب حاصل از بارندگی از طریق حیاط‌ها و بام‌ها که متصل به آب‌انبارهای بزرگ بودند سرازیر می‌شد و در مسیر حرکت خود از فیلترهای شنی عبور می‌کرد.

اولین نوع از این آب‌انبارها در حدود 5 قرن پس از میلاد مسیح برای تهیه آب جهت مصارف خصوصی و عمومی ساخته شد. این آب‌انبارها حدود 13 قرن مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

عملیات تصفیه‌ آب در قرون وسطی دچار رکورد گردید و مجدداً در قرن 18 مورد توجه قرار گرفت. در فرانسه و انگلستان امتیازاتی انحصاری برای وسائل صاف کردن صادر گردید. درست مثل زمان‌های قدیم این وسائل برای مصارف شخصی خانگی، انستیتوها و یا کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. در آغاز سده 19 میلادی تصفیه مناقع آب برای مصرف عموم در مقیاس بزرگ آغاز گردید. شهر بیزلی در اسکاتلند به‌عنوان اولین شهری که آب مصرفی آن مورد تصفیه قرار گرفت شهرت دارد.

سیستم تصفیه آب متشکل از عملیات ته‌نشین‌سازی بود که متعاقب آن فیلتراسیون انجام می‌شد. این سیستم تصفیه در سال 1804 آغاز به کار کرد. به تدریج در اروپا استفاده از این سیستم متداول گردید و در پایان قرن 19 بیشتر منابع عمده آب شهری فیلتر می‌شد. این فیلترها از نوع ماسه‌ای کند بودند.

توسعه عملیات تصفیه‌ آب در آمریکا پس از اروپا صورت گرفت. اولین تلاش برای فیلتراسیون در شهر ریچموند ایالت ویرجینیا در سال 1932 انجام گرفت ولی پروژه منجر به شکست گردید و چندین سال طول کشید تا تلاش مجددی برای انجام آن صورت پذیرد. پس از جنگ‌های داخلی تلاش‌های دیگری انجام شد تا از الگوی فیلتراسیون اروپائی پیروی شود اما تعداد کمی از آنها با موفقیت همراه بود. به‌طور مسلم ماهیت ذرات جامد معلق در رودخانه‌های اروپا تفاوت داشت و فرایند کند فیلتراسیون ماسه‌ای نمی‌توانست به خوبی مؤثر باشد. توسعه فیلترهای شنی تند که به‌صورت هیدورلیکی تمیز می‌شد رد اواخر قرن 19 منجر به کارائی بیشتر فرایند تصفیه آب گردید، و با پایان این قرن کاربرد آن در مقیاس وسیع انجام می‌شد.

در خلال دو ثلث آخر قرن 19 فیلتراسیون برای بهبود کیفیت ظاهری آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گرفت.
یکی از مزایای شناخته نشده‌ آن عبارت بود از حذف میکروارگانیسم‌هائی که شامل عوامل بیماری‌زا نیز می‌شد، و هم‌چنین موجب گواراتر شدن آب می‌گردید. پی بردن به خواص فیلتراسیون در ربع آخر قرن 19 سبب ساخت و توسعه واحدهای مختلف فیلتراسیون در سراسر اروپا و آمریکا گردید. در انتهای قرن 19 فیلتراسیون به‌عنوان عامل اصلی جلوگیری از بیماری‌های منشأ آبی به حساب می‌آمد.
پذیرش تئوری میکروبی در مورد انتقال بیماری‌ها منجر به انجام عملیات گندزدائی بر روی منبع آب مصرفی جامعه گردید. در ابتدا گندزدائی به‌صورت موقت انجام می‌گرفت. انجام این عمل با استفاده از پودرهای رنگ‌بر و هیپوکلریت‌ها در موارد خاص در قرن‌های 18 و 19 میلادی صورت می‌گرفت. اولین واحدی که به‌طور دائم آب را کلرینه می‌کرد، در سال 1902 در بلژیک راه‌اندازی شد.
تولید کلر مایع اولین بار در سال 1909 برای گندزدائی آب آغاز گردید، و در فیلادلفیا به سال 1913 برای اولین بار جهت ضدعفونی آب استفاده از سایر مواد مصرفی برای گندزدائی از جمله ازون به‌طور هم‌زمان توسعه پیدا کرد ولی مصرف آن فراگیر نشد. گندزدائی و استفاده‌ وسیع از کلر در منابع آب مصرفی کاهش بسیار زیادی در مرگ و میر ناشی از بیماری‌های با منشأ آبی را سبب گردید.
سایر فرایندهای تصفیه آب با سرعت و گستردگی کمتری توسعه یافتند. منعقدسازی همراه با فیلتر شنی سریع به‌عنوان فرایند مکمل ته‌نشینی در ایالات متحده توسعه یافت.
نرم کردن آب‌های سخت در قرن نوزدهم در اروپا انجام می‌گرفت. اما تا آغاز قرن بیستم برای مصارف عمومی آب گسترش پیدا نکرد. ظرفیت ذغال برای جداسازی مواد آلی محلول در آزمایش‌های مربوط به فیلتراسیون مورد توجه قرار گرفت، اما برای مصرف عمومی آب استفاده نشد. اصلاح این ماده و تبدیل آن به کربن فعال همراه با استفاده آن در واحدهای تصفیه آب اخیراً انجام گرفته است. همان‌طور‌ی‌که استفاده از غشاهای مصنوعی برای عملیات فوق فیلتراسیون و جداسازی مواد معدنی محلول به تازگی انجام شده است.
پیشرفت‌های انجام شده در فرایندهای تصفیه آب در طول قرن حاضر از آن‌چه که قبلاً در طی تمام تاریخ رخ داده بیشتر است. به استثنای چند مورد فرایندهای تصفیه بدون اتکا به اطلاعات علمی در مورد اصول عملکردشان و تنها با وسائل اندک برای ارزیابی کمی میزان تأثیر آنها توسعه یافته‌اند. تنها در طی 30 الی 40 سال اخیر آگاهی‌های علمی بر فرایندهای تصفیه آب عملاً تأثیر گذار بوده است. جالب است بدانید یک تئوری منجر به بروز تغییرات چندی در فرایندهای اصلی تصفیه آب گردیده است. فهم مبانی علمی سبب بهتر شدن فرایندها و توسعه جامع‌تر وسائل و افزایش کل راندمان راهبردی تصفیه آب گردیده است.
سالمترین آب کدام است؛ آب شیر، آب بطری، آب مقطر، آب تصفیه شده ؟

واقعیت ها را بیاموزید!
زمانی که ما ازنامعلومی های آب شیرو آب بطری آگاه شویم، تصفیه آب خانگی بوضوح بهترین انتخاب می شود.
هنگام درنظرگرفتن منافع محصولات تصفیه آب خانگی درآب شیر و بطری، ابتدا بخاطرداشته باشید که هیچ سیستمهای بدی وجود ندارند; هر تصفیه کننده آب بهترازآن است که هیچ تصفیه کننده آب وجود نداشته باشد.

انتخابی که باید کرد آن است که صرفاً چه محصولی تولید سالم ترین آب را کرده و بهترین ارزش را نشان می دهد. تصفیه کننده آب با کیفیت خانگی می تواند آب قابل ملاحظه خالص تری از آب شیر یا بطری بدهد.

بهترازبطری !
تعیین کردن بهترین سیستم یک موضوع ساده مقایسه عملکرد محصول با راههای دیگراست. عملکرد یک سیستم تصفیه آب بخصوص را بسهولت میتوان یا مرور ورقه داده های عملکردی آن تایید کرد که همه موادی که تایید شده آن سیستم برطرف میکند و میزان آنها را فهرست میکند.

بلوک کربن و فیلترهای کربن دانه ای

این محصولات شایع ترین سبک کاردرسطح بالا و تحت سیستم های غوطه وری هستند. ( POU، نقطه مصرف). فیلترهای کربن دانه ای و سیستم های بلوک کربن اساساً با استفاده ازهمان فرایند برطرف کردن آلودگی، جذب سطحی عمل می کنند، که پیوند فیزیکی یا شیمیایی یک آلوده کننده به سطح رسانه فیلتراست. GAC، کربن فعال شده دانه ای، بوسیله EPA امریکا بعنوان بهترین تکنولوژی موجود برای برطرف کردن مواد شیمیایی آلی از قبیل گیاه کش ها، حشره کش ها و مواد شیمیایی صنعتی برسمیت شناخته شده است.
ص 18 )
فیلترهای بلوک چند رسانه ای، ازمنافع کربن فعال شده با چندین مزیت اضافه شده استفاده میکنند. یک رسانه مخلوط شده بیرون کشیده یا فشرده می شود بطوریکه کربن و دیگر رسانه ها دریک حالت جامد هستند و همچنین می توانند رسوب ودیگرموجودات زنده نوع کیسه ای را به بیرون فیلترکنند;ازقبیلکریپتوزوپوریدیوم و جیاردیا. این پیکره بندی همچنین پیشگیری میکند که آب بدور محیط فیلتر کانال بزند.

برای اینکه بهترین عملکرد بدست آید ضروری است که یک فرایند چند مرحله ای برای برطرف کردن محدوده گسترده ای از آلوده کننده ها استفاده شود.
=یادگیری اهمیت آب، خطرات آلودگی آب، ومنافع تصفیه آب خانگی، میتوانند تلاش بسیار پرباری باشد، هم ازنظر فیزیکی ، و هم ازنظرمالی. محتویات این وب سایت اطلاعات واقعی و مفید درباره نیاز ومنافع آب سالم میدهد، که یکی ازاساسی ترین ونادیده گرفته شده ترین بخشهای زندگیمان است. اطلاعات تهیه شده نتیجه 15 سال مطالعه تخصصی در صنعت کیفیت آب است، و یک عقیده شدید به توانایی بدن مان در رسیدن و حفظ سلامتی بسیارفراتراز انتظارات قراردادی.
فروبردن آلوده کننده های آب حالا معلوم شده که عاملی اصلی درهمه گیری ها و بیماری قلبی است. هردو جوامع پزشکی و علمی توافق دارند که آب تمیزیکی ازاساسی ترین و بنیادی ترین عناصر برای حفظ سلامتی است. ما میتوانیم یا آلوده کننده های آب را قبل ازمصرف تصفیه کرده یا بدنمان را وادار میکنیم که فیلترباشد. مشکل مواد شیمیایی زیانباردرآب ما بسیار واقعی است. ما در دنیایی زندگی می کنیم که خلوص محیط مان را برای راحتی های مدرن قربانی کرده ایم، و بیماری وناخوشی قیمتی هستند که برایش می پردازیم. درحال حاضر بیش از75 هزار مواد شیمیایی مصنوعی درجامعه مان موجود هستند وهرساله بیش از 1000 ماده جدید دارند معرفی میشوند. ما این راه سخت را آموخته ایم که هر ماده شیمیایی که تولید ومصرف میکنیم، نهایتاً در آب آشامیدنی مان پایان می یابد.
برای بیشترما شاد وسالم بودن نتیجه یک تلاش آگاهانه و تعیین شده در یک راستای انتخاب شده می باشد. صحت بدنی ما نتیجه جمعی بسیار چیزهاست ؛ رژیم غذایی، ورزش، شیوه رفتاری و قطعاً محیط ما. آب و هوا دو جزء اولیه حیات هستند. اطمینان یافتن ازخلوص هوایی که تنفس می کنیم دشواراست اگرچه غیرممکن نیست، که صرفاً کیفیت آب ما را حتی بحرانی تر میکند. بدن مان دارای یک وسیله بسیار موثر برای خارج سازی سموم و ناخالصی هااست. عملکرد

مناسب سیستم سم زدایی ما یکی ازتعیین کننده ترین عوامل درغیاب یا احتمال بیماری در زندگیمان است، و آب ماده اصلی است. سم زدایی نیازبه یک جذب وافر آب تمیز، عاری از مواد شیمیایی دارد، همانطورکه همه فرایندهای بهبودی دیگری که درداخل بدنمان بوقوع می پیوندند انجام میدهند. هرچه که آب بیشتری بنوشیم، و هرچه آن آب خالص ترباشد، بیشتر به توانایی طبیعی بدنمان اجازه میدهیم سموم زیانبار را بیرون برده و طول عمرجوانی را حفظ کند.
هرموجود زنده دراین سیاره ابتدائاً ازآب درست شده است. بیش از 72 % بدن انسان از آب تشکیل شده است، که اهمیت کیفیت آب را یک معادله عقل سلیم می سازد. ” اگرآب بیش از 3/2 از بدنمان را تشکیل بدهد; درآنصورت قطعاً کیفیت آن آب دارای تاثیری عمده بر سلامت و صحت ما خواهد بود. “

آب زیربنای بدن مان است، ومثل هرساختمانی; اگر زیربنا کیفیت ضعیفی داشته باشد، انتظار مقاومت و طول عمر براورده نخواهد شد.
شما بهترین آب، بیشترین مقدار و راحت ترین را ، با کسری از هزینه آب بطری بدست میاورید!

بنیاد سلامت خوب آب خوب است.
کمیت و کیفیت آبی که می نوشیم دارای اثری شدید بر سلامت مان است.

بدن انسان یک دستگاه آبی است، که ابتدائاً برای اداره کردن با آب و مواد معدنی طراحی شده است. هرفرایند زندگی بخش وشفادهنده که درداخل بدنمان بوقوع پیوندد; با آب اتفاق میفتد. صرفاً درآخرین دهه علم پزشکی شروع به تمرکز بیشتربرتوانایی شگفت آوربهبودی که بدنمان دارد و اینکه چقدرآن توانایی برآب بستگی دارد کرده است. بدنمان بطورناخوداگاه میداند چگونه و تلاش میکند طول عمرجوانی را حفظ کند، ودرهرتلاش آن; آب نکته اصلی است.

بدن انسان ازبیش از70 % آب تشکیل شده است. خونمان بیش از80 %، مغزمان ; بیش از 75 %، و کبد انسان حیرت آوراست که از 96 % آب تشکیل شده !
عملکرد هرسلول در بدنمان بوسیله سیگنالهای الکتریکی فرستاده شده ازطریق سیستم عصب مان ازمغز کنترل می شود. در واقع، اعصاب مان، یک سیستم استادانه درست شده ازراههای آبی کوچک هستند. اگر مایع داخل اعصاب مان بعلت دئیدراسیون ضخیم شود، یا با مواد شیمیایی مصنوعی یا فلزات سنگین سمی مثل سرب آلوده شود، سیگنال های حیات میتوانند منحرف شوند. حالا بسیاری متخصصان معتقدند که انحراف این سیگنال ها می توانند علت اصلی

بسیاری بیماریهای منحط کننده و بیماریهای نورولوژیکی مثل اختلال نارسایی توجه، سندرم خستگی مزمن، اضطراب، افسردگی و حتی بیماری آلزایمرباشند.
درباره اثرات سلامتی آلودگی آب بیشتر بخوانید.

با درنظرگرفتن نقش اصلی که آب درعملکرد مغز وسیستم عصبی مان ایفا میکند، خلوص آن احتمالاً اساسی ترین و اولیه ترین اصل طول عمرسالم است. بلع مناسب و جذب ماده غذایی بستگی بر یک ورود سالم آب دارد. برای اینکه بدنمان ارزش غذایی ازغذاها و مکمل ها بدست بیاورد، ما باید مقدار زیادی آب خوب مصرف کنیم. ازآنجایی که شکرها و ئیدرات های کربن سریعتر جذب می شوند، حتی یک مقدار کم ازدئیدراسیون میتواند باعث شود ما بلع کالری داربدون تغذیه ازغذاهایی که می خوریم داشته باشیم.

میزان انرژی ما تا حد زیادی تحت تاثیرمیزان آبی است که می نوشیم. بصورت طبی تایید شده است که صرفاً یک کاهش 5 % در مایعات بدن باعث یک کاهش انرژی 25 تا 30 % درفرد بطور متوسط خواهد شد; یک افت 15 % در مایعات بدن باعث مرگ می شود! آب چیزی است که کبدمان استفاده میکند برای سوخت وساز چربی به انرژی قابل مصرف. تخمین زده میشود که بیش از 800 % از جمعیت مان ازفقدان انرژی ناشی از دئیدراسیون کم رنج میبرند. یک بلع اضافه آب سالم کمک به سوخت وساز و ریختن چربی ذخیره خواهد کرد;. که منتهی بر انرژی بیشتر و چربی کمتر می شود.
درباره آب و ازدست دادن وزن بیشتربخوانید.

سم زدایی احتمالاً مهم ترین مولفه مجزا برای سلامت درازمدت است; و مولفه ای که بصورت انحصاری تر بریک بلع کافی از آب خوب دارد. آب تنها وسیله بیرون راندن سموم بدن مان است، نکته اصلی برای پیشگیری از بیماری. درجامعه صنعتی شده، شیمیایی مان، ما روزانه در برابر صدها ماده زیانبار قرار می گیریم. هوا، غذاها و هرچیزی که لمس میکنیم; محتوی آثاری از مواد شیمیایی مضر هستند.
متاسفانه نمی توانیم از ورود سموم به بدنمان جلوگیری کنیم، اما می توانیم به بدنمان کمک کنیم با نوشیدن مقدار زیادی آب سالم ازدست آنها خلاص شود. هرچه که آب بیشتری بنوشیم ; بیشتر به بدنمان اجازه میدهیم خودش را تصفیه کند. تقریباً همه بیماری های منحط کننده نتیجه سمومی است که دربدنمان تشکیل می شوند.


دانلود این فایل


برای دریافت اینجا کلیک کنید
چهارشنبه بیست و یکم 4 1396
(0) نظر
برچسب ها :
X